5 نکته درباره در مورد زیورآلات مرواریدی

5 نکته درباره در مورد زیورآلات مرواریدی

در آسیا منابع مختلفی که به 4000 سال پیش بر میگردد می توان پیدا کرد که در مورد اهمیت مروارید در آن ها بحث شده است . حاکمان و امپراطوری های هند باستان و سیلان (سریلانکا) نیز مروارید را بسیار دوست داشتند و آن را تحسین می کردند.  همانطور  که می دانید به دست آوردن مروارید از دریا در دوره ی رم رونق گرفت .

خلیج فارس  در 300 سال قبل از میلاد به منبع مهمی از مروارید تبدیل شد . یونانی های باستان معتقد بودند که مروارید باید بخشی از تجربه ی عروسی افراد باشد . این تفکر از قرون وسطی تا به امروز ادامه داشته است . کریستف کلمب توانست وجود مروارید در جزایر کارائیب و بَرّ  جدیدرا کشف کند. مرواریدهای حاصل از خلیج فارس و بَرّ جدید در اوایل قرن بیستم بیشترین تولید مروارید را داشته است . این منابع نیز به خاطر تقاضای زیاد  رو به اتمام هستند .

مروارید، نماد پاکی، فضیلت و عفت، یکی از با ارزش ترین نوع  از طلا و جواهرات است و برای بیش از 4000 سال استخراج شده و مورد استفاده قرار میگیرد. روش به دست آوردن آنها ( و البته ظاهرشان) در طول زمان تغییر کرده است . اما با این حال طلا و جواهر ساخته شده از  مرواریدهمچنان به صورت کلاسیک وجود دارد.

مروارید که از لحاظ فنی به عنوان گوهر آلی شناخته شده است ، زمانی تشکیل می شود که یک محرک مانند شن و یا انگل در پوسته ی صدف استقرار یابد .صدف نیز لایه ای از یک ماده ی کریستالی نیمه شفاف به نام nacre  )صدف مراورید( را دور مزاحم رسوب می دهد . سپس لایه ها همانند حلقه های یک درخت تشکیل می گردد.

این فرآیند تشکیل می تواند برای سالها ادامه داشته باشد و در نهایت چیزی که به  دست می آید مروارید است .در طبیعت، تشکیل مرواریدسالها طول می کشد و معمولا دارای شکل های نامنظمی است .

مروارید طبیعی هر شکلی هم داشته باشد ، نادر و بسیار قیمتی است . در آغاز قرن بیستم،  محققان دریافتند که اگر کره ای از مواد در داخل یک صدف قرار گیرد و به صورت مناسب تحریک گردد ، صدف می تواند کره را با لایه ای از صدف مروارید بپوشاند و تقریبا مروارید کاملی حاصل گردد . هر چقدر مروارید زمان بیشتری در داخل صدف بماند ، مروارید بزرگتر و با ارزش تر می شود . به این نوع مروارید ها، مرواریدهای پرورشی می گویند. تقریبا بیشتر مرواریدهایی که امروزه در جواهرات مورد استفاده قرار میگیرد از این نوع است .

5 نکته درباره در مورد زیورآلات مرواریدی

معمولا مرواریدهای پرورشی در سراسر جهان وجود دارد و در درون مرواریدهای مختلفی قرار میگیرند همین مورد نیز موجب ایجادمرواریدهایی با اندازه ی مختلف، رنگ ها و کیفیت های متفاوت  می شود.ارزش مروارید معمولا بر اساس 5 فاکتور تعیین می شود:

  • درخشش وجلا: درخشش معمولا وضوح و شدت بازتاب  از سطح مروارید است. درخشش باید به صورت روشن و واضح بوده و کدر نباشد و یا ظاهر گچی مانند نداشته باشد . در مرواریدهای پرورشی که دارای کیفیت خوبی هستند ، شما می توانید انعکاس اجسام نزدیک را در آن ببینید . هرچقدر این درخشش بیشتر باشد ارزش مروارید نیز بیشتر خواهد بود.
  • رنگ : رنگ هم رنگهای اصلی (معمولا سفید، سیاه و زرد) و هم ته رنگ ( مانند صورتی، رز و حتی سبز ) را در بر میگیرد. معمولا مروارید را برای درخواست های شخصی رنگ میکنند . مرواریدهای سیاه به عنوان مراواریدهای تاهیتی شناخته شده است .
  • پاکیزگی (سطح): هرچقدر سطح مروارید پرورشی تمیز تر و پاک تر باشد ، ارزشش بیشتر خواهد بود . پاکیزگی در اینجا  به عدم وجود برجستگی، لکه ها، ترک ها و لکه بر روی سطح مروارید اشاره دارد . برخی از عیوب در تمامی مرواریدها های واقعی نیز یافت می شود اما هرچقدر این عیوب کمتر باشد، مروارید بهتر و با ارزش تر خواهد بود . نوسانات درجه حرارت آب و آلودگی می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی تمیزی سطح مروارید داشته باشد .
  • شکل : از آنجا که مرواریدهای پرورشی توسط حلزون صدف دار در طبیعت رشد کرده است، پیدا کردن یک نمونه کاملا گرد از آن  بسیار نادر است. به طور کلی، مرواریدهای کروی با ارزش ترین مروارید هستند . با اینحال می توان بر روی مرواریدها عیوب کوچکی در شکل را نیز یافت که می تواند مطلوب و دلپذیر باشد .
  • به عنوان مثال مرواریدهایی به شکل قطره اشک، معمولا در گوشواره ها و آویزها مورد استفاده قرار می گیرد . مروارید باروک دارای اشکال نامنظمی است . با اینکه قیمت آنها در مقایسه با سایر مرواریدها کمتر است اما می توانند بسیار زیبا  و درخشان باشند .
  • اندازه :مرواریدهای پرورشی معمولا بر اساس قطرشان اندازه گیری می شوند . به طور کلی ، هرچقدر این قطر بیشتر باشد نادر بوده قیمت بیشتری نیز خواهد داشت . معمولا قیمت مرواریدها بر اساس اندازه ی آنها افزایش پیدا می کند . مرواریدهای اندازه های مختلفی از 1 میلی متر تا 20 میلی متر را دارند و این اندازه به نوع مروارید بستگی دارد . مروارید متوسطی که امروزه خریداری می شود 7 الی 7.5 میلی متر است.

رشته ها وطول گردنبندهای ساخته شده از  مرواریدهای پرورشی :

کولار : 30تا 35 سانتیمتر. معمولا از سه یا چند رشته  ساخته می شود.

گردنی : 36 الی 41 سانتیمتر: این مورد یکی از طولهای قابل تنظیم برای بیشتر گردن هاست .

پرنسس : 42 الی 49 سانتیمتر: معمولا ظاهر بسیار زیبایی دارد .

جشن (Matinee ): 50 تا 60 سانتیمتر

اپرا: 70 تا 90 اینچ می توان این مقدار را دو برابر کرد و به صورت دو رشته ای استفاده نمود.

روپ (rope ):بیش از 90 سانتیمتر .

معمولا به هنگام استفاده از مروارید در جواهرات باید مراقب بود تا  همسانی خوبی بین آنها وجود داشته باشد . باید به دنبال مرواریدهایی باشید که دارای اندازه، رنگ ، شکل و درخشش یکسانی با جواهرات شما باشند. به یاد داشته باشید که هر چقدر مروارید با جواهرات شما همسان باشد ، قیمت آن نیز افزایش پیدا میکند . به هنگام خرید مرواریدهای پرورشی بهتر است به یاد داشته باشید که آنها بسیار نرم هستند .

اگر بر روی چیزی بیفتند می توانند به سرعت خراش ببینند. همچنین این مرواریدها توسط سایر جواهرات نیز می توانند خراش بردارند . بنابراین بهتر است آنها را در یک جعبه جداگانه نگهداری کنید .

منبع: دکوریتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *

منو اصلی